درباره ما

سلام
تو این وبلاگ سعی میشه اطلاعات فنی مخاطب رو دریاره تمام افزودنی های بتن که کمک می کنن از بتن تو شرایط مختلف استفاده بشه افزایش بدیم.

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

کاربرد افزودنی های بتن در سازه ها

افزودنی های بتن یکی از پرکاربردترین مصالح امروزی است که در بسیاری از سازه ها کاربرد دارد، سازه های عظیم الجثه به مدد این محصولات مقاوم تر و پایدار تر شده اند در ادامه و در وبلاگ افزودنی های بتن قصد داریم به کاربرد افزودنی های بتن در سازه ها می پردازییم.
ایمنی در دنیای امروز بخش مهمی از زندگی افراد می باشد و می توان گفت یکی از بزرگترین فعالیت هایی است که افراد برای بقا و حذف خود انجام می دهند. از گذشته دور تامین سرپناه برای انسان ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده تا انسان را از سرما و گرما و دیگر خطرهای پیرامون خود حفظ کند در ابتدا دانش بشری به سمت استفاده از محیط طبیعی برای این کار رفت، استفاده از غارها و گودال های طبیعی ، کم کم انسان توانست با استفاده از مواد و مصالح موجود در اطراف خود چارچوبی را طراحی و بسازد این کار اولین حرکت بشر برای ساخت سرپناه بوده است.اما با افزایش علوم و دانش انسان مهندسی و طراحی ساختمان ها به شکلی بسیار پیچیده تر شد و زیبایی یکی از ارکان جدای ناپذیر معماری ساختمان و سازه ها شد.این طراحی ها براساس نوع محیط و فرهنگ در جای جای دنیا متفاوت بوده است.امروز ما شاهد این سازه ها و تفاوت و ظرافت این معماری هستیم.

نقش افزودنی های بتن در صنعت ساختمانی
اما در عصر حاضر تفاوت ها بیشتر شد و قوانین و چارچوب ها به شکل استاندارتری تعریف شد و در جای جای دنیا الگوهایی مشابه دنبال افراد استفاده کننده از این ساختمان ها و سازه ها دیگر برای تنها زیبایی و جای برای سکونت را نمی خواستند، بلکه از هر نظر می خواستند بهترین باشد ، کیفیت و ایمنی رکن بسیار مهم و اساس سازه های جدید است زیرا ساختمان ها و سازه ها بسیار بزرگ تر و وسیع تر شده اند و کوچکترین اشتباه در طراحی و اجرا می تواند خسارات جانی و مالی بسیار زیادی را بر ساکنان وارد کند.در ادامه با مجله خانم گل همراه باشید تا به بررسی نقش افزودنی های بتن در صنعت ساختمانی بپردازییم.با پیشرفت تکنولوژی و فناوری جدید محصولات بسیار زیادی برای مقاوم سازی و بهتر شدن این سازه ها و ساختمان ها بوجود آمده است.در قرن حاضر بتن به یکی از متفاوت ترین مصالح و از آن می توان به انقلاب این صنعت یاد کرد.محصولی که مرز تخیل تا واقعیت را جابه جا کرد و امروز سازه های با ارتفاع بسیار باورنکردنی و استحکام بالا را در سراسر دنیا شاهد هستیم.در ادامه قصد داریم تا تعدادی از محصولات که در صنعت ساختمانی وارد شده اند و استحکام ساختمان ها را براورده ساخته اند را بیان کنیم.

افزودنی های بتن

مواد افزودنی را به قصد نقصان کیفیت مطلوب بتن، کاهش نارسایی و یا تغییر بعضی از مشخصه های بتن به آن اضافه می نمایند، از مهمترین این افزودنی های بتن مواد برنده کننده و فوق نیشدار آبخیز کننده هستند. عملکرد اصلی درآمد باج افزودنی آبزا رسا کننده، ازدیاد کارایی بتن یا ملات و یا به نوعی دیگر، کاهش آب لازم درخصوص اختلاط بتن و یا ملات و لذا ازدیاد مقاومت بتن است. همچنین كاربرد از این مخارج موجب صرفه جویی استفاده سیمان در بتن و علت سادگی عمل تراکم بتن می گردد و مانع آب انداختن بتن می شود. فوق آبدیده کننده ها در مقایسه با آبزا رسا کننده ها دارای اثر قوی تری هستند.این درآمد باج ضمن حفظ انسجام بتن و بدون کاهش پایداری آن سبب ازدیاد کارایی بتن یا ملات می شوند. علاوه بر این، این امرار قادرند آب مورد نیاز بتن را به میزان ۲۵ تا ۳۵ درصد کاهش داده لذا باعث افزایش متجاوز زیاد پایداری می شوند.

نقش افزودنی های بتن در صنعت ساختمانی

مواد افزودنی بتن:

ماده افزودنی بتن از تشکیل شده است سیمان پرتلند، سنگدانه، و آب، که به صورت گرد یا مایع می باشند خراج باروت افزودنی بتن  به نشانی یکی از درآمد باج تشکیل دهنده بتن و بابت ستیز خصیصه مختصه بتن، کمی قبل از معجون یا درزمان مخلوط به آن زیادشده علاقه داده شده می‌شود. هزینه و دخل افزودنی بتن به دو جمعیت صرف افزودنی‌های شیمیایی و برج افزودنی‌های معدنی تقسیم می‌شوند. مواد افزودنی‌های شیمیایی بتن به پنج بخش تقسیم می‌شود:
       
 • افزودنی‌های شیمیایی بتن _حباب ‌ساز کاهنده آب
 •      
 • افزودنی‌های شیمیایی بتن_ دیرگیرکننده بتن
 •      
 • افزودنی‌های شیمیایی بتن _زود گیر کننده بتن
 •      
 • افزودنی‌های شیمیایی بت_ روان‌ کننده بتن
 •      
 • افزودنی‌های شیمیایی بتن _ کاهنده آب بتن
افزودنی های بتن این دسته ی قیامت عموما به طور طبیعی در دسترس هستند و یا از تولیدات جانبی صنعتی می باشند ، که به سه ملت برج خنثی ، پوزولان ‌ها ، و صرف شبه سیمانی تقسیم می‌شوند و در راستای بهبود و صلح ویژگی های معجون ‌های سیمانی معمولا در مبلغ ها وجوه استفاده بیشتر از ۵ درصد وزن سیمان و در حین ناسره و سره کردن به بتن افزوده می‌شوند.مواد افزودنی کاهنده آب در بتن: نفقه افزودنی کاهنده آب در بتن به مراد تغییر مقدار آب مصرفی در شرایط یکسان روانی بتن است.
نقش افزودنی های بتن در صنعت ساختمانیانواع برج افزودنی  کاهنده آب در بتن: این مصرف به دو نوع زیر تقسیم بنده پابند میشوند : کاهنده اعجوبه وکاهنده قوی آب در بتن است. نفقه افزودنی معدنی بتن: پوزولان‌ها: پوزولان‌ها از مصرف سیلیسی یا سیلیسی و آلومینی که خود به تنهایی دارای چسبانندگی کم است، اما به شکل متجاوز ریز در معرض رطوبت طی واکنش شیمیایی با هیدروکسید کلسیم در دمای شگفت آور ترکیب‌هایی با خاصیت سیمانی كون میکند. واژه پوزولان از منطقه ای در ایتالیا گرفته شده كه حدود ۲۰۰۰ سال پیش فقره سبب آغازین بار پوزولان در آنجا کشف شده بوده. اگر چه بتن دارای پوزولان، وابستگی به بتن با سیمان پرتلند آرام تر به اصرار اولیه می رسد، اما اصرار نهایی آن مساوی یا بیشتراز ابرام بتن با سیمان پرتلند است.استانداردهای جوراجور از جمله BS و ASTM اقدام به گروه بندی اقمشه افزودنی های بتن نموده اند. این حزب بندی در استاندارد ASTM تحت نشانی ASTM C494 بشرح ذیل در 7 پیرو انجام  شده است:
       
 • Type A – افزودنی كاهنده آب (Water reducing admixture)
این خرج كه اصطلاحا مسمی به آبدیده فاعل میباشند علت افت آب طرح اختلاط بتن می شوند .
       
 • Type B – افزودنی تاخیر دهنده گیرش (Retarding admixture)
این مخارج كه به نام دیرگیر بتن شناخته می شوند، باعث به تعویق پرت شدن ثانیه گیرش اولیه و نهائی بتن می شوند .
       
 • Type C – افزودنی تسریع فاعل گیرش (Accelerating admixture)
این مواد كه به نام زودگیر بتن معروف می باشند، انگیزه افت لحظه گیرش اولیه و نهائی بتن و تسریع در نحو كسب مقاومت در سنین كم بتن می شوند .نقش افزودنی های بتن در صنعت ساختمانی
       
 • Type D – افزودنی كاهنده آب و تاخیر دهنده گیرش (Water reducing & Retarding admixture)
این خرج كه به برنده كننده-دیرگیر بتن مسمی هستند، ضمن اینكه مقدار آب مورد نیاز برای ساخت بتن را كاستی می دهند، دلیل به تعویق سقوط حاشیه رفتن هوا بخار گیرش اولیه و نهائی بتن نیز می شوند .
       
 • Type E – افزودنی كاهنده آب و تسریع فاعل گیرش (Water reducing& Accelerating admixture)
این هزینه و دخل فصیح كننده-زودگیر بتن می باشند و ضمن اینكه مقدار آب مورد نیاز برای ساخت بتن را كاهش می دهند، انگیزه تسریع در هنگام باد گیرش و نیز روش كسب اصرار بتن در سنین كم می شوند.
       
 • Type F – افزودنی كاهنده آب به مقدار زیاد (Water reducing admixture-high range)
این خراج باروت كه به عنوان فوق آبزا رسا كننده ها مورد بحث موردتوجه طرح شده می شوند، علت نزول آب مورد نیاز برای ساخت بتن به مقدار 12 درصد یا بیشتر می شوند و انتما به Type A از توانگر بیشتری برخوردارند.
       
 • Type G – افزودنی كاهنده آب به مقدار زیاد و تاخیر دهنده گیرش

گروت

گروت تشکیل شده از آب ، سیمان ، ماسه و افزودنی های متداول دومین می باشد. از گروت ها جهت پر کردن فضاهای انباشته و ترک های بزرگ ، لایه لایه شدن و یا خرد شدن استفاده می شود.از این لحاظ کاربرد گروت مشابه ملاط می باشد. گروت کاربردی در زیر صفحه ستون ها، آنکربلت ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، بلت ها، ریل ها، حایل ها دارند. مهم ترین مزایای گروت ها این است که مکانی که در آن گروت ریخته می شود را کامل پر می کند. چون گروت منبسط شونده خاصیت غیر انقباضی دارد از گروت آماده جهت صرف ها مختلفی مثل، زیر صفحه استوانه ها، آنکربلت ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، بلت ها، ریل ها، حایل ها و ...استفاده می شود.
نقش افزودنی های بتن در صنعت ساختمانی
گروت ریزی با گروت یا ملاط خشک در روش اول گروت ریزی با گروت یا آژند خشک در روش اول در این روش گروت را با استفاده از نیروی تراکمی جایگذاری می شود. در زمان استفاده از گروت یا مخلوطشن وماسه و آهك سیال به علت روانی بودن این ماده در هنگام گروت ریزی خود به خود جایگذاری می شود. مصرف گروت یا آژند های نوع خشک کاملاً رضایت بخشی است و در عمل در کارهای ساختمانی استفاده می شود ولی این روش جایگذاری همیشه مناسبی نیست، به همین خاطر است که در عمل امید با استفاده از روش گروت سیال افزایش روز افزونی دارد. گروت ریزی با گروت سیال روش گروت سیال در محل هایی که حفرات تقریباً سپرده و مسدود و غیر قابل دسترسی بوده استفاده می شود ولی بیرون از آن، گروت کاری براحتی امکان پذیراست.گروت منبسط شونده بر پایه سیمان. گروت سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری بسپار. گروت اپوکسی دوجزیی و یا سه جزیی. گروت آماده منبسط شونده .گروت سیمانی منبسط شونده چیست؟ گروت سیمانی منبسط شونده با لجاجت استوارسازی اولیه و نهایی بالا و زودرس است که بستگی به دمای آب و هوایی محیط و زمان مصرفی دارد. این گروت بصورت نرم خشک ودیعه درستكاری بندی شده، آماده استفاده می باشد و در اثنا ترکیب با آب، دارای خصوصیات انبساط حجمی دو مرحله است. انبساط اولیه گروت حاصل تصعید گازها بوده و هنگامی بوقوع می آید که پودر آن با آب ترکیب شود و به مدت 15 تا 30 لطیفه به طول انجامد. فاز دوم انبساط گروت نیز در اثر واکنش شیمیایی گیرش ملات است که یک یا دو روز بعد از اختلاط شفته آغاز می شود.به منظور حصول انبساط اولیه بهینه باید آژند را پس از اختلاط با آب سریعاً مورد استفاده قرارداد. گروت مخلوط آماده ای از نوع گروت ضد سولفات بوده و دارای سیمان پرتلند ضد سولفات بر طبق نوع و پودر میکروسیلیکا می باشد. این گروت ویژه و عام دمای بالای 40-10سانتی گراد بوده و چنانچه گروت ریزی در زیر دمای گفته شده صورت گیرد میزان کسب مداومت پیله کندتر خواهد شد.
نقش افزودنی های بتن در صنعت ساختمانی
در آخر محصولی که می خواهیم برای شما معرفی کنیم واتراستاپ است. انواع واتراستاپ در بازار وجود دارد که بابت آب بندی انواع درزهای بتن کاربرد دارند در سه قاعده تزریق ، پی وی سی PVC، واتراستاپ های منبسط شونده بنتونیتی نیستی دارند.  هر یک از این واتراستاپ های بتن دارای معایب و مزایای مازاد یدكی می باشند. واتراستاپ های پی وی سی در دو نوع حفره دار و تخت به خاطر درزهای انبساطی و اجرایی وجود دارند.همچنین این واتراستاپ ها در عرض و ضخامت های مختلفی وجود دارند. واتراستاپ های پی وی سی ودیعه درستكاری به محل کاربرد در دو نوع واتراستاپ های کف شكیبایان و دیواری تولید می شوند. واتراستاپ های PVC از نظر عرض و ضخامت دارای انواع متفاوتی می باشند.عملکرد واتراستاپ پی وی سی بر مبنای خلق سدی در طریق عبور آب با حداکثر طول مسیر عبور طراحی شده اند. فداكار بعدی از واتراستاپ ها براساس خلق سد به وسیله انبساط و ناگوار انباشته شدن درز و  جان نثار دومین براساس پرشدگی درز پس از اجرای سازه طراحی شده اند. لازم به ذکر است این دو نوع نظام سامانه واتراستاپ صرفا حیث آب بندی درزهای اجرای کاربرد دارند.
منبع: http://khanomgol.ir

شبکه های اجتماعی

اطلاعات سایت

 • مدیر سایت:علی حسینی

 • تاریخ امروز:

آمار بازدید

 • بازدید کل:

 • بازدید امروز:

 • بازدید دیروز:

 • بازدید ماه قبل:

 • بازدید این ماه:

 • تعداد مطالب:

 • نویسندگان:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic